destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Dijital Pazarlama Nedir?

Günümüzde, dijital pazarlama, pazarlama konusunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Peki, dijital pazarlama nedir, ne anlama gelmektedir? Dijital pazarlama tanımı, dijital kanalları kullanan verimli bir pazarlama yöntemi olarak açıklanabilir. Bu dijital kanallara ise internet, sosyal medya, çeşitli mobil platformlar örnek olarak verilebilir. Bu yazımızda; dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri nelerdir gibi soruları yanıtlamaya ve dijital pazarlama tanımı, dijital pazarlama teknikleri konularını açıklamaya çalışacağız.

Dijital pazarlama tanımı

Dijital pazarlama; pazarlamanın temel prensipleri hala geçerliliğini korusa ve uygulansa bile, geleneksel pazarlamanın üretim ve hizmeti baz alan anlayışını geride bırakan yeni bir anlayış olarak tanımlanabilir. Çünkü bu pazarlama trendi, müşteri deneyimini arttırmak ve interaktif markalar oluşturmak gibi benzersiz bir yaklaşıma sahip.

Yapılan araştırmalar, Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 70’inin aktif olarak internet kullanıcısı olduğunu söylüyor. E-ticaret ve mobil pazarlama, tüketiciler tarafından güncel olarak kullanılıyor. Sosyal medyada bilinirliğini arttıran markalar ise, internet ve alternatif seçenekleri kullanarak ürünlerinin satışını gerçekleştirebiliyorlar. Kısacası dijital pazarlama, temelde geleneksel pazarlama tekniklerini örnek alıyor ancak bunu güncel dünyaya daha uyumlu hale getiriyor. Dijital pazarlama ile markalar kendilerini birden fazla kanalda gösterebiliyor; bu sayede satış potansiyellerini arttırabiliyor ve müşteriyle olan bağlarını sistematik bir şekilde geliştirebiliyorlar.

Dijital pazarlama teknikleri

Firmalar ve markalar, pazarlama faaliyetleri doğrultusunda koydukları hedefleri gerçekleştirebilmek için doğru bir dijital pazarlama tekniği tercih etmelidir. Peki, bu konuda markaların karşısında hangi seçenekler vardır; yani tercih edebilecekleri dijital pazarlama teknikleri nelerdir?

İçerik pazarlama teknikleri: İçerik pazarlama, markanız için hikâye anlatımı demektir. İçerik; dikkat çekici resimler, videolar, haberler, metinlerden herhangi biri veya birkaçı olabilir. İyi bir içerik özgün, dinamik ve paylaşılır olmalıdır. İçerik pazarlama ile, farklı tüketici gruplarına bile mesajınızı, hikayenizi ulaştırabilirsiniz.

Sosyal medya araçları: Sosyal medya araçları, hedef kitleyle iletişim kurmak için en iyi pazarlama araçlarıdır. Etkili bir dijital pazarlama stratejisi Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, Instagram gibi pazarlamaya uygun tüm sosyal medya kanallarını içerir. Çünkü bu araçların her birinin etki alanı farklıdır.

Mobil araçlar: Akıllı telefon, tablet vb. gibi mobil araçlarla uyumlu bir web sitenizin olması, hedef kitlenizin istek ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlamanıza ve gerekli olanı en iyi şekilde karşılamanıza olanak sağlar.

Site içi kampanyalar: Önemli bir diğer dijital pazarlama tekniği ise kullanıcıların alışveriş yapmasını tetikleyen kampanyalardır. Siteniz aracılığıyla müşterilerinize sunacağınız özel kampanyalarla satışlarınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Hedefleme: Potansiyel hedef kitlenizi yakalamak için oldukça etkili bir dijital pazarlama tekniği de çerez yerleştirme yoluyla onları izleyerek onlara web sitesi ağı üzerinden ürün reklamı göstermenizi sağlayan hedefleme yöntemidir.

Bu yazımızda dijital pazarlama nedir ve dijital pazarlama teknikleri nelerdir sorularını sizler için açıklamaya çalıştık. Eğer sorunuz varsa yorum olarak bırakmayı unutmayın! Yanıtlamaktan büyük keyif duyacağız…

 

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?