destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

E- Ticaret Siteleri İçin SEO Neden Önemlidir?

Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu sitelerin arama motorlarında daha üst sıralarda listelenebilmeleri için yapılan site içi ve site dışı çalışmaların tamamıdır. Bu çalışmaların odağında arama motorlarının siteyi daha iyi anlayabilmesi ve bunun sonucunda sitenin daha iyi performans sağlaması vardır. Optimizasyon türleri arasında içerik girişi, içeriklerin kaliteli bir şekilde ölçümlenmesi ve teknik düzenlemeler gibi onlarca adım bulunmaktadır. E-ticaret ise günümüz teknolojisiyle alışverişin yeni anlayışıdır. E-ticaret siteleri için SEO çalışmaları yapmak adeta işlek bir caddede mağaza açmaya benzer. Nasıl ki işlek bir caddeye mağaza açıldığında sürekli olarak kapı müşterisi vardır, e-ticarette de durum tam olarak buna benzemektedir. Kapı müşterisi olan bir mağaza sahibi farklı tutundurma yöntemlerini eksiğini kapatmak için değil, olanın üzerine koymak için kullanacaktır. Hadi gelin e-ticarette SEO’nun önemine daha yakından bakalım.

E-ticarette SEO’nun önemi nedir?

E-ticaret sitesinin yayınına ve satışına başladığı ilk andan itibaren SEO optimizasyonun da başlaması uzun vadeli bir yatırımdır. İçerik pazarlaması ile sıralar elde etmek ve bunun doğrultusunda dönüşümler sağlamak, belli ürünlerde sıralar elde etmek adeta uzun vadeli bir yatırımdır. Çünkü bir kelimede, bir üründe sıra elde etmek sürekli olarak siteye ziyaretçilerin gelmesi demektir. Dönemsel olarak kelimelerin aranma hacmi değişse de Google’da sürekli olarak bir şeyler aranmaktadır. Eğer bir sıralama elde edildiyse ziyaretçiler bu aramalar ile birlikte siteyi ziyaret ederler. Eğer site içindeki teknik dönüşümler de kusursuzsa, bu ziyaret satışa dönecektir.

SEO’nun e-ticaret sitesi için daha geniş anlamda değerine baktığımız zaman şunu görürüz; SEO çalışmaları için bir maliyetin çıkması doğaldır. Bu maliyetin sürekli olarak ayrılması da doğaldır. Fakat sosyal medya reklamları veya Google reklamları gibi maliyet ayrılmadığı takdirde kesintiye uğramaz. İyi bir SEO çalışmasının üzerini sosyal medya ve Google reklamları ile tamamlamak var olan gücü ikiye katlayacaktır.  SEO çalışması yapmadan sürekli olarak bu tarz reklamlar vermek kişinin ve şirketin bütçesini zorlayabilir.

E-ticaret siteleri için SEO önerileri:

 E – ticaret sitelerinde SEO çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

● Arama motorları ile gelen ziyaretçilerin davranışlarını satışa döndürebilmek için mutlaka sayfa optimizasyonları yapılmalıdır.
● Mümkünse yayın hayatına başlandığı ilk andan itibaren SEO çalışmaları başlatılmalıdır ve düzenli bir şekilde devam ettirilmelidir.
● İçerikle pazarlamanın gücüne inanılmalıdır; ve mutlaka bir blog kurulmalıdır.
● Rakipler analiz edilmelidir; hangi kelimelerde üst sıradalar, neler yapıyorlar?
● Rakiplerin site yapısı incelenmelidir.
● SEO çalışmaları sosyal medya çalışmaları ile tamamlanmalıdır.

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?