destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

hashtag nasıl kullanılır

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nasıl Kullanılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

hashtag kullanımı

hashtag kullanımı

Sosyal medyanın hayatımızın tam ortasına konumlanmasıyla birlikte büyük küçük hepimiz hashtag, like, follower gibi pek çok kelimeyle de haşır neşir olmuş olduk. Biz de bu yüzden, bu yazımızda sizlere hashtag kullanımını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Hashtag, yani etiket; Instagram ve Twitter’da yaptığınız paylaşımların aynı başlık altına girmesini sağlayan ve doğru kullanıcılara ulaşarak hedef kitlenizi büyüten önemli bir parçadır. Dolayısıyla da hashtag kullanımı, aslında sosyal medya pazarlaması açısından olmazsa olmazdır. Peki, hashtag kullanımı nasıl olmalıdır? Doğru hashtag kullanımı nasıl yapılır? İşte hashtag kullanımı konusunda bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken tüm detaylar:

Popülerliğine göre değil, hedef kitlenize göre hashtag belirleyin

Birçok marka, alakalı olsun ya da olmasın; paylaşımlarında en popüler olan hashtag’leri kullanır. Oysa böyle olduğunda paylaşım, yüzlerce fotoğrafın altında kaybolma riski taşır. Bu nedenle paylaşımlar içeriklere veya sektöre göre belirlenen etiketlerle yapılmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde hedef kitlesine ulaşabilir.

Hashtag araştırması yapın

İşletmeniz için kullanacağınız hashtag’leri mutlaka araştırarak belirleyin. Aksi takdirde altında ne paylaşıldığını bilmediğiniz hashtag’ler sizi zora sokabilir ve beklenmeyen krizlere neden olabilir.

Yerel hashtag’leri ihmal etmeyin

Belirli bir lokasyondaki müşterileri hedeflemek istiyorsanız, yerel hashtag’ler kullanmayı unutmayın. Örneğin Ankara’da hizmet veren bir markaysanız, paylaşımlarınızda #Ankara etiketini kullanmayı deneyin.

Aşırı hashtag kullanmayın

Bireysel kullanıcılar ve markalar tarafından yapılan bu büyük hata, mesajınızı öldürür. Çünkü kullandığınız çok sayıdaki hashtag, takipçilerinizin okumasını zorlaştırır. Bu yüzden paylaşımlarınızda aşırıya kaçmadan 1 ile 5 arasında hashtag kullanmayı deneyin.

Hashtag’siz paylaşım yapmayın

Etiketler, sizi daha fazla görünür kılarlar. Bu yüzden tüm paylaşımlarınızda mutlaka araştırma ile belirlediğiniz en az 1, en fazla 5 hashtag kullanın.

Kalıplaşmış hashtag’lere takılı kalmayın

Kullanıcılarınızla etkileşim kurduğunuz ve onlar tarafından onaylanmış hashtag’ler sizin için oldukça önemlidir. Ancak bunun yanında, yeni kelimeler deneyimlemekten de uzak kalmayın. Çünkü sosyal medya, oldukça dinamik bir dünya. Bu nedenle bu değişikliğe

ayak uydurmalı ve listenize her hafta yeni bir kelime ekleyerek yenilikleri denemekten çekinmemelisiniz.

Bu yazımızda size hashtag kullanımı ve hashtag kullanımında dikkat edilmesi gerekenler konularını anlatmaya çalıştık. Eğer sorunuz varsa yorum olarak bırakmayı unutmayın.

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?