destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

İşletmelere özel internette başarı rehberi 2

İşletmelere Özel İnternette Başarı Rehberi

İşletmelere Özel İnternette Başarı Rehberi

İşletmelere özel internette başarı rehberi

İşletmelere özel internette başarı rehberi

İşletmenizi büyütmek satışlarınızı arttırmak mı istiyorsunuz? O halde neler gerçekleştirebileceğinizi öğrenmeye başlayın. Öncelikle uzun ve meşakkatli bir yola adım attığınızı bilmeniz gerekiyor. Marka değeri oluşturmak son derece zahmetlidir. Doğru hedef belirlemek, ürün seçimlerinin yapılması, kar marjlarının hesaplanması, reklam bütçesi ve daha bir çoğu için size rehberlik edecek Mükemmel 10 tavsiyede bulunacağız. Büyümeniz için doğru pazarlama stratejilerini bilmeniz gerekir, aksi taktirde büyümeniz zorlaşıyor diyebiliriz. Dijital pazarlama çözümleri ile başarıyı yakalayabilirsiniz.

Doğru hedef kitleye ürünlerinizi ve sitenizi nasıl ulaştırabilirsiniz? Reklam masraflarını ve dijital pazarlama hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Dönüşüm oranlarına göre kar marjınızı nasıl ayarlamanız gerekir inceleyeceğiz. Kullanılan pazarlama yöntemleri içinde içerik, sosyal medya reklamları, Adwords reklamları en iyi yardımcılar arasındadır. Yola çıkmadan evvel ne kadar zaman ayırabileceğinizi hesaplamalısınız, eğer kendi işleriniz çok yoğun ise bir dijital pazarlama ajansı ile kesinlikle görüşmeli ve markalaşma sürecini birlikte takip etmelisiniz. Size bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

En iyi pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Birçok işletme dijital pazarlama alanında tam bilgi sahibi olmadığı ve yeterince araştırma yapamadığı için girişimciliğe bir türlü cesaret edemezler. Görünürlük çalışmalarının çok sıkıntılı ve karmaşık olduğunu düşünür ve yeterli bütçeye sahip olup olmadıkları hakkında kaygıya kapılırlar. Doğru bir pazarlama stratejiniz yok ise çok fazla para harcayabilir ve geri dönüşüm oranın inmesine sebep olabilirsiniz. Projenize güveniyor iseniz, daha fazla para harcamadan küçük adımlarla da pazarlamaya başlamanız mümkündür. Size bu yazımızda nasıl dijital pazarlamaya başlayacağınızı anlatmaya çalışacağız. Çok heyecan uyandırıcı değil mi? hadi başlayalım;

1. Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Sosyal medya sayfaları dijital pazarlamanın temelleri içindedir. Hatta başlangıç noktası olarak görebilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak en pratik yöntemler arasında diyebiliriz. Bunun için sosyal medyayı kesinlikle kullanmanız gerekiyor. İlk etapta sosyal medyada hedef kitleye ulaşmak yorucu ve yönetimini sağlamak zor gelebilir. Kesinlikle ürkmeyin, hedef kitleye ulaştıktan sonra işlerinizin ne kadar yürüdüğünü fark edeceksiniz. Başarıya ulaşmış bir çok firmanın sadece sosyal medya ile çok iyi geri dönüşümler yakaladığını bilmeniz gerekiyor. Sosyal medya için tek başınıza yola çıkabilirsiniz, bu kısımda bir dijital pazarlama ajansına aslında ilk etapta gerek yok diyebiliriz. Marka olmuş sosyal medya kanallarında ilk olarak sayfalarınızı oluşturun. Unutmayın çok fazla sosyal medya sitesine sahip olmak marka bilincini daha hızlı oluşturacağınız anlamına gelmemektedir. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken konu, kalitesini düşürmeyeceğiniz kadar sosyal medya sayfasını idare etmek olacaktır. Başlangıç için ideal sosyal medya siteleri;

 • Facebook
 • Google Plus
 • Pinterest
 • Twitter
 • Linkedin

Yukarıdaki sosyal medya sitelerinde işletmeniz için sayfalar tasarlayarak başlayabilirsiniz. Her sosyal medya sayfalarınız da işletmeniz hakkında bilgiler bulundurması gerekmektedir. Hakkımızda, iletişim ve işletme hakkında kısa bir açıklama oluşturabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımlarında dikkat etmeniz gereken husus şudur, sitenizde bulunan her içeriğin sosyal medya sayfalarınızda olması marka değerinizi arttırmaz. Aksine marka bilincini farkında olmadan yok etmiş olabilirsiniz. Sosyal medya siteleriniz de paylaşımlara son derece özen göstermeli, güvendiğiniz ürünleri öne çıkarabilir veya sitenizde en çok güvendiğiniz blog yazılarını hedef kitlenize sunabilirsiniz.

Paylaşım yaparken peki, nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sosyal medya sayfalarınızda paylaşım yaparken dikkat etmeniz gereken, bazı önemli noktalar;

 • Uzun başlıklardan uzak durmalı
 • Uzun URL’ler paylaşımlar içerisine yerleştirilmemeli, Goo.gl link kısaltma servisini öneririz.
 • Paylaşımlarınız da mutlak suretle özgün görsellerin kullanılması
 • Kısa ve net bir başlık kullanılması
 • Merak uyandıran başlık kullanımı
 • Doğru link yönlendirmesinin yapılması
 • Tüm yorumlara büyük bir özen ile cevap verilmesi

Sosyal medya çalışmaları yaparken rakiplerinizi de sürekli göz önünde bulundurmalısınız. Rakiplerinizin yaptığı etkinlik, kampanya ve blog paylaşımlarını yakından takip etmelisiniz.

2. Sitenizde ve sosyal medyalarda eğitim videoları düzenleyin

Bulunduğunuz sektör için lider olmak ve pazarda söz sahibi olmak için aslında en iyi yöntem eğitimler vermektir. Hedef kitlenize eğitimler verin, sorularını cevaplayın ve etkinlikler düzenleyin. Bilgilerinizi ve tecrübenizi sunmaktan çekinmeyin, bu durum size gerçekten olağanüstü hedef kitlesi potansiyeli sunacaktır. Sizi daha da yakından takip etmek isteyenler olacak ve sürekli markanız hakkında araştırmalar yapacak bir kitle oluşturmanız mümkün. Videolarınız dan memnun olan takipçiler, sitenizi ziyaret edecek, paylaşacak ve önerecektir. Görünürlük çalışmalarında çok önemli olan video eğitimlerini mutlaka uygulamanızı tavsiye ederiz. Sosyal medya üzerinden yaptığımız canlı yayın videosunu izleyebilir ve fikirler edinebilirsiniz.

Hedef kitleniz ile buluşmaktan çekinmeyin, sizlere yöneltilen tüm sorulara çekinmeden bilginiz dahilinde cevaplayın. Sabırlı olun ve bu gelişim sürecini gözlemleyin. Emin olabilirsiniz, güzel geri dönüşler alacağınızdan. Yapacağınız canlı yayınları hangi kanalda yaparsanız yapın, YouTube kanalı oluşturarak, kanalınızda paylaşmaya özen gösterin. Yapmış olduğunuz her yayını dünyanın diğer 2nci büyük arama motoru olan Youtube’ye atarak, video arama kanalında istediğiniz hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Video’nuzun ne ile alakalı olduğunu belirten harika bir başlık seçin ve özet alanında video hakkında kısa bilgiler yazın. Açıklama kısmına yine link kısaltma servisi aracılığıyla daha fazla bilgi ve sorularınız için linkinden sitemizi ziyaret edebilirsiniz şeklinde yönlendirmeler bırakarak sitenize trafik çekeceğinizi ve hatta satış yapabileceğinizi unutmayın. Bir çılgınlık yapın ve kameranızı açın yaptığınız iş hakkında hedef kitlenize bilgiler verin.

3. Blog yazılarınız ile bilgiler paylaşın

Birden fazla web sitesi sahibi blogu son derece yorucu ve faydasız görmektedir. Ancak, yapmış olduğunuz işi ve kampanyalarınızı anlatmak için blog mutlaka şarttır diyebiliriz. Örneğin teknoloji alanında satış yapan bir işletme sahibi olduğunuzu varsayalım. Hedef kitlenin dikkatini çekmek için ürün incelemelerinde bulunabilir bu ürün inceleme videoları sosyal medya sayfalarınız da, youtube kanalınız da ve blog alanında oluşturacağınız içeriklerde kullanabilirsiniz. Bu sayede birçok kanaldan takipçi kazanarak hedef kitlenize kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan konu editöryal içeriklerden uzak durmak olacaktır. Site sahipleri genellikle blog yazılarını içerik firmalarına yazdırmaktadırlar, ama bir içerik firması ne kadar işiniz hakkında bilgi sahibi olabilir veya sizler gibi ürün incelemesi, teknik bilgiler sunabilir mi? Cevap tabi ki hayır sadece orta düzeyde içerikler siteniz için üretecekleri için, markalaşma süreci uzayacak ve zamanla gereksiz içerikler site kalitenizi düşürmeye başlayacaktır. Biraz sabırlı olmalı ve kendi içeriklerinizi üretmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

4. Arama motoru optimizasyonu yapın

En yorucu ve bir o kadar heyecanlı bölüme geldiniz diyebilirim. Arama motoru optimizasyonu yapmak karmaşık ve zor gelecektir. Şunu unutmamanız lazım SEO ne kadar zor olursa olsun, arama motorlarında görünür olmanız için en önemli teknik çalışmalardandır. Sınırsız bir kaynağa sahip olduğunuzu bilmelisiniz, öncelikle SEO Nedir başlıklı içeriğimizi okuyarak genel bilgi sahibi olmalısınız. Sonrasında SEO haberlerimizi düzenli bir şekilde takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz

Birçok SEO blogu, eğitim siteleri ve ajansları bulunmaktadır. Bu sitelerden bilgi edinmeniz yine mümkündür, Ancak bazı web siteleri sadece PBN oluşturma hakkında blackhat seo tekniklerini yaymaktadırlar bu tarz bilgiler ile yapılan çalışmalar arama motorlarının web yöneticisi yönergelerine hiç uygun değildir.

Peki, SEO çalışmaları yaparken nelere dikkat etmelisiniz;

 • Arama Motorlarını yanıltmaya yönelik PBN bağlantı düzenlerine katılmamak
 • Köprü sayfalar üretmemek
 • Zayıf içeriklerden uzak durmak
 • Alıntı ve kopya içerik yayınlamamak
 • Ücretli bağlantı düzenlerinden “dofollow” bağlantılardan uzak durmak
 • Sayfa hız optimizasyonu
 • Mobil uyumluluk
 • Haber üreten bir platform iseniz AMP kurulum
 • Değer katan, paylaşılır içerikler üretmek

Arama motorlarının en büyüğü olan Google öncelikle kullanıcılar için içerik üretmeli ve taramanın kusursuz olması için seo optimizasyonlarının yapılmasını önermektedir. Doğru SEO yaptığınız halde anahtar kelimelerinizde artar ve daha fazla satışa ulaşırsınız. Eğer size halen karmaşık görünüyor ise, bizlere ulaşabilir ve seo danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilir yine seo eğitimi alabilirsiniz.

İyi bir görünürlük istiyorsanız, sektörünüz ile alakalı bütün anahtar kelimeleri araştırmalı ve anahtar kelimeleriniz için en performanslı içerikleri üretmelisiniz.

5. Hedef kitlenize reklam çıkın

Yapılandırılmış hedef kitle reklamları ile markanızı tanıtmanız daha kısa ve zahmetsizdir. Ancak, iyi bir geri dönüşüm için yüksek bütçe sahibi olmanız gerekmektedir. Yeni başladı iseniz, küçük çaplı reklam denemeleri ile hedef kitlenize hitap etmek için reklam yayımlayabilirsiniz. İlk reklamlarınız olacağı için 2 kaynağı kullanarak reklam yayınlamanız mümkündür.

a. Google Adwords Kullanın

Google Adwords reklamları ile bulunduğunuz il için lokasyon denemeleri yapabilir, hedef kitle seçimi yaparak Google Adwords Görüntülü reklamlar yayımlayabilirsiniz.

b. Facebook ve İnstagram Kullanın

Facebook üzerinde doğru pixel ölçülerinde reklam verdiğinizde reklamınızın instagram da yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. İlgi alanı seçmek daha basittir. Gönderinizi ön plana çıkaracağınız zaman yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve lokasyon seçimi yapmanız mümkündür.

Reklamlarınız asıl hedef kitlelerde görüneceği için, direk trafik çekmenizi ve geri dönüşüm oranınızı yükseltecektir. Rakiplerinizin nasıl reklamlar yayınladıklarını da incelemeniz daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

6. Ortaklık programı oluşturun

Sattığınız ürünler için ortaklık programı oluşturabilirsiniz. Güvendiğiniz ürünler için özel bir panel yazdırarak webmasterların ürünlerinizi kendi sitelerinde satmalarını sağlayabilir, satış başına komisyon ödeyebilirsiniz. Bu sistem affilate marketing olarak da bilinir. Ürününüzü satmak isteyen webmasterlar siteler yaratarak seo çalışmaları ve sosyal medya çalışmaları ile anahtar kelimede önde çıkan siteler oluşturmaktadır. Oluşturulan veya anahtar kelimeniz için daha önceden iyi bir yer elde etmiş sitelerde yayınlanan ürünler ve reklamlar ile gelirlerinizi arttırabilir ve sitenize daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

7. E-posta aboneliği oluşturun

Sitenize gelen ziyaretçiler için e-bülten aboneliği oluşturmanız önemlidir. Yeni ürünler ve içerikler yayımladığınız zaman, listenizde bulunan mail adreslerine bildirim yapabilirsiniz. Bunun için sitenizde bir blog alanı tasarlayabilir, dikkat çeken videolar ve içerikler yayımlayabilirsiniz. Yeni içeriklerden ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız mail aboneliğimize katılabilirsiniz şeklinde yönlendirmeler ile siteniz için ziyaretçi ve üye datası yaratabilirsiniz. E-posta bildirimleri ile yine ilgi alanı ölçmek mümkündür, mail bildirimi yaptıktan sonra. hangi kullanıcının hangi içeriği tıkladığını kontrol edebilir ve ilgi alanına göre tekrar bir e-posta pazarlama kampanyası deneyebilirsiniz.

Dijital pazarlama alanında öneriler de bulunmaya devam edeceğiz, unutmayın başarı için çok defa düşmeniz, koşmanız ve uçmanız gerekmektedir. Pes etmeyin ve ürünlerinizi pazarlamak için stratejiler geliştirmeye devam edin. Hedefe odaklanın ve başarın.

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?
Hashtag Nasıl Kullanılır?

Yardımamı İhtiyacınız Var?