destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Landing Page Nedir Nasıl Olusturulur

Landing Page Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Landing Page Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Landing Page Nedir Nasıl Oluşturulur

Landing Page Nedir Nasıl Oluşturulur

Landing page, sosyal medya ve arama motoru kampanyaları için özel olarak hazırlanmış sayfalardır. Bu sayfalar yönlendirmelerin oldukları tekil sayfalardır. Bu yüzden satışı veya yönlendirmeleri takip edecek özelliklere göre hazırlanmalıdır. Birçok kişi ana sayfayı baz alarak aynı tasarım üzerinden ilerlemektedir. Fakat landing page böyle hazırlanmamalıdır. Peki daha geniş anlamda landing page nedir, landing page nasıl oluşturulur ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Keyifli okumalar…

Landing Page Nedir?

Öncelikli olarak landing page nedir sorusunu daha geniş bir şekilde cevaplayalım. Landing page Türkçe’de varış veya iniş sayfası olarak adlandırılmaktadır. Bir arama motoru ve sosyal medya kampanyası ile kullanıcılar bu sayfalara yönlendirilmektedir. Bu sayfalarda tüketiciler belli bir aksiyonla karşılaşırlar. Bu her türlü eylem olabilir. Video izleyebilir, açıklamalar okuyabilir, ürün satın alabilir veya form doldurabilir. Landing page’lerdeki asıl amaç aksiyon sağlamaktadır. Kampanyalarda landing page’ler kullanılmasının birinci nedeni aksiyon ikinci nedeni ise bu aksiyonları ölçümlenebilir olmasıdır. Peki landing page nasıl oluşturulur ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Yazımızı okumaya devam edin.

Landing Page nasıl oluşturulur?

Landing page nasıl yapılır sorusu yerinde bir sorudur. Çünkü birçok kişi landing page nasıl yapılır bilmemektedir. Fakat bu süreç oldukça basittir. Eğer WordPress gibi yaygın bir CMS kullanıyorsanız, birçok yaygın landing page eklentisi ile yaratıcı bir landing page oluşturabilirsiniz. Veya bir e-ticaret siteniz var ise mutlaka böyle bir modüle sahipsinizdir. Landing page yapmadan önce şablonlara ve örneklere mutlaka göz atın. Bu örnekler size fikir verecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Landing page’ler hedeflenen aksiyonları almak için oluşturulan sayfalardır. Bu aksiyonların alınabilmesi için birtakım durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. İşte landing page nasıl oluşturulur ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularına cevap olabilecek o maddeler:

  • Her kampanyanız için farklı bir landing page oluşturmaya çalışın. Bu şekilde sonuçları daha iyi ölçümleyebilirsiniz.
  • Landing page’leriniz hedef kitlenize hitap edecek bir tasarıma sahip olsun. Eğer hedef kitlenizin kırmızı sevdiğinden eminseniz, bu rengi mutlaka tasarımınızda geçirin.
  • Navigasyon menülerini kaldırın. Fakat bir şartla; kampanya ile landing page’inize gelen kullanıcılara tam anlamıyla istediklerini verin. Dikkatlerini dağıtabilecek her şeyi ortadan kaldırın. Navigasyon menüleri kullanıcıların kısa süre içerisinde ayrılmalarına neden olacaktır.
  • Landing page’inizin olabildiğince net, kısa, öz ve anlaşılabilir olmasını sağlayın. Fazla yazı, fazla görsel kullanıcının sayfadan ayrılmasına neden olacaktır.
  • Landing page’inizin olabildiğince hızlı olmasını sağlayın. Bunun için gerekli yazılımsal ve görsel optimizasyonları yapın.
  • Test sayfaları oluşturmayı unutmayın. Landing page ile ilgili yaygın olan şeyler olduğu gibi, kesin bilgiler yoktur. Bu yüzden sürekli olarak denemekte ve ürünün veya hizmetin sahip olması gereken landing page tarzını bulmada yorulmayın. Bazen bazı tasarımlar hiç satış yaptırmaz, bazıları ise çok satış yaptırır. Bir süre sonra siz de hedef kitlenizin kullanıcı alışkanlıklarını tanıyarak başarılı landing page’ler oluşturacaksınız.

Bugün landing page nedir, landing page nasıl oluşturulur ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularını yanıtlamaya çalıştık. Landing page yada web tasarım ile ilgili aklınıza takılan bir soru var ise yorum bırakmayı unutmayın.

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?