destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Müşteri Bulmak İçin Yapılması Gerekenler

İster bir firmanız olsun ister freelance çalışın potansiyel müşterilere ulaşmak bazı zamanlar zor olabilir. Çünkü müşteri bulmak başlı başına özen gerektiren bir konudur. Müşteri çekme yöntemleri arasında ise onlarca seçenek vardır. Siz de daha fazla müşteri bulmak istiyorsanız; müşteri nasıl bulunur, potansiyel müşterilere ulaşmak, müşteri çekme yöntemleri ve müşteri artırma yöntemlerini ele aldığımız bu yazımızı okumaya devam edin.

Müşteri nasıl bulunur? Yeni konumları tercih edin

Küçük ofisiniz size çok tatlı geliyor olabilir veya freelance çalışma rahatınızı bozmak istemiyor olabilirsiniz. Fakat konu müşterileri artırmak ise bu önerimize kulak verin. Ofisinizi sektörünüzün daha yoğun bir yerde konumlandığı bir yere taşıyabilirsiniz veya bir freelance olarak potansiyel müşterileriniz olduğu yerlerde vakit geçirebilir, çalışabilirsiniz. Emin olun bu adım yeni müşterilerle tanışmanızı sağlayacaktır.

Müşteri nasıl bulunur? Tamamlayıcı sektörlerle bağınızı kuvvetlendirin

Nedir bu tamamlayıcı sektörler? Tabii ki her sektörün tamamlayıcısı farklı. Mesela bir sosyal medya uzmanıysanız mutlaka web sitesi yapan bir iş ortağınız olsun. Çünkü web tasarımcısı bir iş aldığında, müşteri ekstra olarak sosyal medya hizmeti almak isteyebilir. Bu durumda web tasarımcısı tanıdığınız, bu işi size yönlendirecektir.

Müşteri nasıl bulunur? Reklam verin

Dijital dünyanın yükselişi ve sosyal medya kullanımının artması ile dijital mecralarda müşteri bulmak epey yaygınlaştı. Siz de Instagram Ads., Facebook Ads, Google Adwords gibi araçlarla çeşitli kampanyalar kurabilirsiniz. Müşterilerinizin dönüşü oldukça hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Müşteri nasıl bulunur? Web sitenizin bir blogu olsun

Web sitenizin mutlaka bir blogu olsun! Blogunuzda yayınlayacağız kaliteli, özgün ve SEO uyumlu içerikler ile arama motorları üzerinden müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Mesela ‘’web sitesi yaptırmak istiyorum’’ araması yapan bir kullanıcı bu süreçlerle ilgili yazdığınız bir yazıya ulaşarak sizi tanıyabilir ve müşteriniz olabilir.

Müşteri nasıl bulunur? Sektör etkinliklerine katılın

En etkili müşteri bulma yerlerinden bir tanesi sektör etkinlikleridir. Sektörünüzle ilgili bir etkinlik yeni insanlarla tanışmak için muhteşem bir fırsattır. Burada sadece müşterilerle değil aynı şekilde muadiliniz sayılabilecek kişilerle de tanışarak belirli alışverişler sağlayabilirsiniz.

Müşteri nasıl bulunur? Fuarlara katılın

Fuarlar yeni müşterileri çekmek için mükemmel yerlerdir. Sektörünüzle ilgili olan fuarlarda iki şekilde yer alabilirsiniz; birinci stand kiralayabilirsiniz, ikincisi ise müşteri olarak katılarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Müşteri nasıl bulunur? Müşterinizi özel hissettirin

Ve en önemlisi! Müşterinizi özel hissettirin! Özel hissetmiş ve memnun kalmış müşteriden daha iyi bir reklam yoktur. Çünkü iyi iş ağızdan ağıza aktarılır. Memnun kalan ve özel hisseden bir müşteri sürekli olarak reklamınızı yapar.

Bugün müşteri nasıl bulunur, potansiyel müşterilere ulaşmak, müşteri çekme teknikleri ve müşteri artırma yöntemlerine yer verdik. Merak ettiğiniz bir soru varsa yorum bırakmayı unutmayın, cevaplamaktan büyük keyif duyacağız!

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?