destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Seo Nedir? Neden Önemlidir?

Seo Nedir? Neden Önemlidir?

SEO nedir?

SEO nedir?

İşi ya da ilgi alanı nedeniyle dijital dünyanın içinde yer alan her insan, SEO kavramını hayatında bir kez bile olsa duymuştur. Peki SEO nedirSEO, yani “Search Engine Optimization”, online popülerliği arttırmak için yapılan işlemlerin, ziyaretçi ve arama motoruna yararlı bir site oluşturmak için optimizasyonların iyileştirilmesi işlemlerinin tamamına verilen addır. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO, günümüzde internet sitelerinin ve internet üzerinden yapılan satışın çoğalması nedeniyle kesinlikle ihtiyaç duyulan bir çalışma haline gelmiştir. 

SEO nedir sorusunu cevapladık. Peki, SEO ne işe yarar ve neden önemlidir?

SEO ne işe yarar?

  • Sizin için önemli anahtar kelimelerinizde, arama moturunda üst sıralarda çıkmanızı sağlar.
  • Anahtar kelimelerinizle arandığınızda üst sıralarda yer alacağınız için sitenizin ziyaretçi sayısını arttırır.
  • Siteniz üzerinden sağlanan geri dönüşleri yükseltir.
  • Sitenizin maddi ve manevi değerlerini korur.
  • Anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak demek marka bilinirliğinin de artması demektir. Bu yüzden SEO, marka bilinirliğini arttırır.
  • Hedef kitlenizle aranızdaki güveni korur.
  • Reklam performansızını ölçülebilir bir şekilde arttırır. 

SEO neden önemlidir?

SEO, bir reklam stratejisidir. Tıpkı, yeni açılan bir mağazanın reklam ihtiyacı gibi, internet sitelerinin de SEO çalışmasına ihtiyacı vardır. Mağazalarla dolu bir sokakta, en iyi mağaza siz olsanız bile, eğer bir tabelanız yoksa kimse sizi bulamaz. İşte SEO, bu örnekteki gibi sizin rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlar.

SEO nasıl yapılır?

SEO çalışması yapan insanlar bu işlemi iki temel kategoride ele alırlar: Sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. 

  • Sayfa içi SEO işlemlerini kısaca anlatmak gerekirse: 

Meta title, description düzenlemesi, H taglarının düzenlenmesi, page speed iyileştirmesi, link yapısının SEF URL yapısına çevrilmesi, anahtar kelime yoğunluğunun düzenlenmesi, sayfa içi linklemeler.

  • Sayfa dışı SEO işlemleri ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:

Backlink inşaası, sosyal medya sinyallerinin arttırılması, imlemelerin yapılması, mentiınların arttırılması.

SEO kimler için gereklidir?

SEO sadece şu siteler için geçerlidir diye bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü internet üzerinde faaliyet gösteren ve gelişmek isteyen tüm siteler arama motoru optimizasyonuna ihtiyaç duyarlar. Arama motorları, yeni siteleri botlar aracılığıyla incelerler: Ne kadar zamanda nasıl bir gelişim göstermişsiniz, ziyaretçileriniz sayfanızda ne kadar süre kalmışlar, ziyaretçilerin siteyle olan etkileşimi… Tüm bu incelemeler sonucunda da sıralamanızı belirlerler.

Bu yazımızda size SEO nedir, neden önemlidir gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Eğer sorunuz varsa yorum olarak bırakmayı unutmayın.

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?