destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Site Haritası Nedir? Nasıl Yapılır? 

Site haritası nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak; site haritası sitemizde bulunan linklerin yanı sayfaların XML formatında bir dosyada bulunmasına denmektedir. İngilizce ’de sitemap olarak adlandırılmaktadır. Dilimize ise site haritası olarak geçmektedir. XML formatındaki bu dosyanın içeriğinde sayfalarımızın yani linklerimizin bulunmasının bir nedeni vardır. Site haritası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin. Site haritası nedir, site haritası ne işe yarar ve site haritası nasıl oluşturulur?

Site haritası ne işe yarar?

Site haritasının var oluşunun önemli bir nedeni olduğunu söylemiştik. Google botları her siteyi ve sayfalarını tek tek gezerler. Google botlarının siteye ilk girdiğinde baktığı yer ise site haritasıdır. Google botlarının siteye ilk geldiğinde bu dosyaya bakmasının sebebi tıpkı bir ders kitabının ünitelerine bakmak gibidir. Bu dosya bir nevi kılavuzdur. Google botlarına site içerisinde ne şekilde gezmeleri gerektiğini söylerler. Google botları bu dosyada söylenene göre listeleme işlemlerini yaparlar. Site haritasını düzenli olarak güncellemek Google botlarının ilgisini çeker. Bu da index hızına önemli ölçüde katkı sağlamaya başlar.

Site haritası nasıl oluşturulur? Site haritası nasıl yapılır?

Site haritası oluşturma birden farklı şekilde yapılmaktadır. Eğer siz de site haritası nasıl oluşturulur merak ediyorsanız işte site haritası hazırlama ile ilgili süreçler:

Yöntem 1: Birinci yöntem bir WordPress eklentisi olan ‘’Google XML Sitemaps’’ kullanmaktadır. Kullanımı oldukça basit olan bu eklenti düzenli olarak site haritasını günceller. Bu sayede her defasında bir dosya hazırlamazsınız ve tekrar tekrar efor sarf etmezsiniz.

Yöntem 2: İkinci yöntem ise XML dosyasını kendiniz oluşturmanızdır. Bu dosyayı oluşturduktan sonra Google’ın bir hizmeti olan Webmaster Tools’a eklemeniz gerekmektedir. Eğer kendiniz bir dosya hazırlamak istiyorsanız site haritası örneklerini internet üzerinden bulabilirsiniz.

Site haritasını yukarıda ismini verdiğimiz WordPress uygulaması ile oluşturulabilir veya el ile hazırlayabilirsiniz. Durum ne olursa olsun bu dosyanın Google botları için ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Düzenli olarak güncellenen site haritası index hızınızı arttıracaktır. Bu sayede Google’da çok kısa sürelerde listelenmeye başlayacaksınız.

Bugün site haritası nedir, site haritası nasıl yapılır ve site haritası oluşturma gibi konuları ele aldık. Aklınıza takılan bir soru var ise yorum bırakmayı unutmayın. Cevaplamaktan büyük keyif duyacağız!

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?