destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Alan Adı Kime Ait Nasıl Öğrenirim? Alan Adı Sorgulama

Bir internet sitesi kurmak istediğinizden veya birtakım nedenlerden dolayı bir alan adı kime ait öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Bu yüzden alan adı kime ait nasıl öğrenebilirim, whois domain, alan adı sorgulama veya alan adı hangi firmadan alınmış gibi aramalar ile o domainin kime ait olduğunu öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu sorunun cevabını biraz sonra whois siteleri ve alan adı sorgulama sitelerine yer vererek detaylı bir şekilde açıklayacağız. Fakat öncelikle bu sistemi tam olarak anlayalım.

Alan adı sorgulama – Whois domain

Bir domain satın alınan bir şey değildir. Domain alma işlemi özünde bir kiralamadır. Eğer bir domain satın alacaksanız ve bir başkası tarafından kullanıldığını gördüyseniz o domain başkası tarafından kiralanmıştır. Bu durumda domain kime ait veya alan adı kime ait bilinmiyorsa belli siteler üzerinden bu durum öğrenilebilir.

Alan adı kime ait nasıl öğrenirim?

Bir kişi bir alan adını satın alacağı zaman satın alma işlemi sırasında birçok bilgiyi satın aldığı firmaya iletir. Bu bilgiler ise uluslararası yasalara uygun olarak talep edilir. Var olan bu bilgiler içinde telefon, e- posta gibi bilgiler bulunur. Bazı kişiler belirli ücretler ödeyerek halka açık olan bu bilgilerin gizliliğini sağlayabilir. Yani servis sağlayıcısı domain sahibine refere olarak bilgilerin engellenmesini sağlar. Peki gizlenmemiş bir domainin sahibi nereden öğrenilir? Oldukça basit. Bu hizmeti veren belli siteler vardır. İşte domain sorgulama siteleri.

Domain sorgulama siteleri

İşte bazı domain sorgulama siteleri:

https://who.is/
http://www.whois.com.tr/
https://www.whois.net/
http://whois.domaintools.com/
https://www.whois.com/
https://www.isimtescil.net/Whois/
https://www.natro.com/domain-sorgulama/whois-sorgulama

Domain sorgulama nasıl yapılır?

Domain sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Herhangi bir whois sitesine girdikten sonra whois bilgilerini öğrenmek istediğiniz siteyi arama boşluğa yazarak arama butonuna tıklamanız yeterlidir.

Gizli whois kaydı nedir? Domain whois protection nedir?

Domain sorgulama sitelerine giriş yaptıktan sonra bazı domainleri sorguladığınız zaman gizlenmiş olduklarını görebilirsiniz. Bu durumlarda domain whois protection cümlesini göreceksiniz; peki bu durum tam olarak nedir? Bazı domain sahipleri servis sağlayıcıları üzerinden bilgilerini gizleyebilirler. Gizli olan domain sahibine ulaşmak için gizliliği sağlayan vekile yani proxy’e ulaşmak gerekir.

Bugün alan adı kimin adına kayıtlı nasıl öğrenilir, whois domain, alan adı sorgulama gibi konulara açıklık getirmeye çalıştık. Merak ettiklerinizi yorum olarak bırakmayı unutmayın!

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?