destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

Blog Güncel Makaleler

Google Görsel Aramalarında Üst Sıralarda Nasıl Çıkılır?

SEO çalışmaları Google’da üst sıralarda listelenmek ve siteye ziyaretçi çekmek için yapılır. Arama motorlarında ise birden farklı şekilde listelenmek mümkündür. En yaygın olanı ‘’tümü’’ kısmında yer alan ana ekrandır. Tümü kısmının dışında ise görseller, haberler ve videolar gibi kısımlar yer alır. SEO çalışmaları yapan birçok kişi ilk olarak tümü kısmını hedeflemektedir. Kullanım açısından görseller kısmı da ikinci bir kriterdir. SEO çalışmalarını eksiksiz yaptığınızı düşünüyorsanız ve buna rağmen hala görseller kısmında gösterilmiyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. İşte Google görsel aramalarında üst sıralarda nasıl çıkılır, Google görsel optimizasyonu ve Google görsellerde ilk sıralarda çıkma gibi konuların cevapları.

Google görsel optimizasyonu nasıl yapılır?

İşte Google görsel optimizasyonu ile ilgili merak edilenler:

● Görsel aramalarında görsel boyutu oldukça önemlidir. Görsel boyutu dikkat çekebilecek kadar büyük fakat içeriğin tamamını kaplamayacak kadar küçük olmalıdır.
● Nasıl ki Google tümü kısmında bir anahtar kelime aratılarak bir linke ulaşılıyorsa, görsellerde de durum aynı şekildedir. Bu yüzden görselin ne ile ilgili olduğu ve yazının ana anahtar kelimesi görsel isminde bulunmalıdır.
● Arama motorlarındaki gücü artırabilmek için alt metin ve başlık mutlaka girilmelidir.
● Görsellerin bulunduğu sayfanın arama motorlarında üst sıralarda sıralanması için sayfa; eğer uygunsa sosyal medya hesaplarında paylaşılmalıdır. Çünkü Google etkileşimin yüksek olduğu görselleri üst sıralarda göstermektedir.
● İçerikle alakalı görseller tercih etmeye özen gösterilmelidir. Bir kullanıcının aradığı keyword’ler sonucunda geldiği sayfa mutlaka sonuç ile ilgili olmalıdır. Anında çıkış oranının yüksek olması görselin sırasını kaybetmesine neden olabilmektedir.
● Görsel optimizasyonunun önemi Google tümü kısmından anlaşılabilir. Tümü kısmında yapılan bir aramada üst sıralarda görseller çıkıyorsa hedef keyword’ün görsellerine daha fazla önem verilmelidir.
● Ortalama olarak kabul edilen bir URL içerisinde 1 ile 4 görselin bulunmasıdır.
● Aşırı ilginç ölçülerde görsellere yer vermemeye çalışılmalıdır. Google aramalarına dikkat ettiğimiz zaman aşırı büyük veya ilginç boyutlarda olan görsellere yer verilmediği görülmektedir.
● Örneğin görselde kırmızı bir elbise var ise mutlaka anahtar kelime araştırması sonucunda kırmızı elbise ile ilgili bir keyword yazılmalıdır. Mesela kırmızı elbise, eğer puantiyeli ise puantiyeli kırmızı elbise ismini vermek daha doğru olacaktır.

Bugün Google görsel optimizasyonu nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Eğer bu konu hakkında merak ettikleriniz var ise yorum bırakmayı unutmayın.

Yorum Yap


Yardıma mı İhtiyacınız Var?