destek@tasarimlife.com 0 850 840 63 68

.tr Domainler için Gerekli Belgeler Her şey bir alan adı ile başlar

COM.TR Gerçek ve tüzel kişilerin, esas olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik alt alan adıdır. Com.tr uzantılı domain satın alabilmeniz için almak istediğiniz isim ile ticari ünvanınızın aynı olması gerekir. Satın almak istediğiniz ismi resmi belgelerle ile desteklemek zorundasınız.

COM.TR Domain Tescilini İçin Göndermeniz Gereken Evraklar;

Tüm .TR uzantılı domain başvurusu için kesinlikle Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe) iletilmelidir.

https://tasarimlife.com/dosya/tahsisformu.doc url adresinden dökümanı bilgisayarınıza indirerek doldurabilirsiniz.

Dilekçe içerisindeki, takip numarası bölümünü boş olarak diger idari sorumlu kodu, ödeme sorumlu kodu, teknik sorumlu kodu alanlarını GO788-METU olarak kalması gerekmektedir. Bu alanların dışındaki ad-soyad (firma sahibine ait), domain ismi, e-mail, telefon ve adres bilgilerini doldurarak firma sahibinin imzası ve firmaya ait kaşeyle birlikte tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

Talep edilen tüm domain adları (alan adı) beyan edilecek belgedeki unvan ile birebir aynı olmalıdır. Tahsis edilecek alan adları için ilgili kuruluşca “.tr” alan adı yönetimine iletilen belgeler değerlendirilirken; ilgili belgede yer alan marka, ticaret ünvanı vb.’ nin “ayırt edici” ve “esas” unsurunu oluşturan ibareler esas alınır. İlgili ünvan veya markanın yardımcı unsurunu oluşturan ve faaliyet alanı yada sektörü vb. Tanımlayan unsurlar esas unsur olarak değerlendirilmez.

Örneğin; “ÖRNEK Tekstil Yatırım İthalat İhracat Sanayi Ticaret A.Ş.” ayırt edici ve esas unsuru oluşturan “ornek.com.tr” ya da “ornektekstil.com.tr” alan adını alabilir. “tekstil.com.tr”, “ithalat.com.tr”, “ihracat.com.tr”, “ticaret.com.tr” alan adlarını alamaz.

Vergi levhası kesinlikle belge olarak kabul edilmemektedir.

LTD ve A.Ş, Şahıs İşletmeleri; Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe) iletilmelidir,

Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı. Faaliyet belgeleri son altı (6) ay için alınmış olmalıdır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi”

Not: Alan adı tahsis formu haricindeki belgelerden bir tanesi yeterlidir.

Marka Tescil Sahipleri;

Şahıs olarak COM.TR domain satın almak istiyorsanız yada firma ünvanınız almak istediginiz domain ile uyumlu degil ise almak istediginiz ismin marka tescilini yaptıra bilir ve COM.TR domaini almak için marka tescil başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden, marka başvuru belgenizle beraber 1-2 gün içerisinde COM.TR domaininizi tescil ettire bilirsiniz.

Marka tesciliniz var ise aşagıdaki evrakları göndermeniz gerekmektedir.

Marka tescil Belgesi Sahipleri,

a) Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe),
b) Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”
c) Kesinlikle talep edilen Domain adı marka tescil belgesindeki isimle birebir aynı olmalıdır.
d) Marka Sahibi şahıs ise kimlik fotokopisi.
e) Eğer Marka üzerinde herhangi bir devir işlemi yapılmış ise Türk Patent Enstitüsünden alınmış Marka Devir sözleşmesi iletilmelidir.
f) Marka tescil belgesi birden fazla şahıs adına ise herbir şahsın kimlik fotokopisi ve dilekçede imzalı ile ismi yer almalıdır.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?